קונגרס הסלסה 2017 באילת

סלסה - ארגון הסלסה הישראלי

סלסה ראשי

מועדפים

אודות

פרסום

תמונות

וידאו

מאמרים

צור קשר

English

Frankie Morales בישראל

להופעה עם להקת Walakata בקונגרס הסלסה 2009

כתב: רועי מימרן, מרץ 2009

Frankie Morales

Efraín (Frankie) Morales הוא אחד מזמרי הסלסה הבולטים בניו-יורק.

הוא נולד בשנת 1962 בניו-יורק להורים ממוצא פורטוריקני. אימו שלחה אותו לקונסרבטוריון ללמוד שירה וכלי הקשה אחרי שזיהתה בבית את הכשרון המוסיקלי. בגיל 14 שימש כזמר הגיבוי של Joe Bataan. בגיל 15 שר עם הקטור לאבו, מה שפתח בפנוי דלתות נוספות. במשך השנים הבאות, שר כזמר גיבוי ופזמון עם אמנים כמו Ismael Rivera, Ismael Miranda, Celia Cruz, Jose Mangual, Joe Cuba ועוד, תקופה שבה למד הרבה מהאמנים שעבד איתם, מהם קיבל השראה, וידע כיצד לתת את המקסימום על הבמה. בהמשך, לאחר שפגש את José Pintor (שגם ניגן עם Joe Bataan) קיבל הזדמנות להוציא אלבום ראשון משלו - Sabor Del Barrio.

זמן קצר מכאן הצטרף להרכב "Bad street boys", איתם עבד 5 שנים, במהלכם הקליט גם עם הרכבים נוספים. כמו כן הפיק שני אלבומים בהם שימש כסולן: Frankie Morales: En Su Punto ו-Standing Out. אלבומים אלו חשפו אותו לקהל נוסף, ונתנו לו עוד ניסיון ומוניטין. כך הוזמן להצטרף כזמר להופעות Fania All Starts וכן Louie Ramirez. כמו כן העביר פרנקי שנה כזמר גיבוי של Tito Nieves בעל הקול המדהים. בעקבות שנה זו וההמלצות שזכה, קיבל את הזדמנות חייו: הצעה להופעה כזמר מוביל בלהקה של מלך הטימבלס והממבו, Tito Puente. איתו הופיע והקליט במשך עשר שנים, משנת 1990 ועד מותו של Puente בשנת 2000.

עם Tito Puente נסע מורלס להופעות בכל העולם, והשתתף בהקלטת מספר אלבומים, ביניהם Dancemania 99, Mambo Birdland, וההקלטה האחרונה המפורסמת של טיטו עם אדי פאלמיירי בשנת 2000, שתי האחרונות זכו ב"גראמי". בנוסף, בשנים אלו הקליט עם אמנים נוספים בניו-יורק: הוא היה חבר בלהקת Son Boricua עם הקמתה בשנת 1998, והשתתף בשני האלבומים הראשונים שלה. כמו כן שר עם להקתו של ג'ימי בוש באלבום המפורסם שלו Salsa Dura משנת 1999, ועם להקת Caiman All-Stars שהפכה בהמשך ל-Estrellas Cobo עם שינוי שם חברת התקליטים.

לאחר פטירתו של פואנטה בשנת 2000 הקים מורלס להקה משלו בשם Mambo of the Times. האלבום המפורסם של הלהקה, באותו שם, יצא בשנת 2002, והוא כולל את השיר Ya Se Nos Fue המוקדש לטיטו פואנטה המנוח. יש לציין כי בשנים האחרונות מורלס ממשיך לנגן ולהופיע עם מוסיקה מבית היוצר של טיטו פואנטה, וערך במקומות רבים ובקונגרסים שונים ערבי הוקרה לזכרו ולמוסיקה שלו. האלבום האחרון שהלהקה הוציאה הוא A Toda Velocidad, שיצא בשנת 2007, והוא כולל ביצוע חדש ל-Oyelo que te conviene המוכר של אדי פאלמיירי. באלבום זה מתארחים נגנים כמו נגן הטימבלס Pablo (Chino) Nuñez, שמצדו הכניס את מורלס כזמר באלבום שהפיק בעצמו שנתיים קודם. אלבום זה חיזק את מיצובו של מורלס, כזמר מוביל בסצנת הג'אז הלטיני, הממבו והסלסה דורה הניו-יורקית. מאז הספיק להשתתף גם בהקלטת האלבום האחרון של Johnny Polanco.

בקונגרס הסלסה הקרוב באילת יופיע מורלס עם להקת Walakata הלטינית-הישראלית, שכבר הוכיחה לפני שנתיים יכולת לשלב במקצועיות זמר מוביל אחר מניו-יורק - הרמן אוליברה. אין ספק, חוויה לחובבי המוסיקה החיה והאיכותית.


סקירה זו מבוססת על דף הבית ב-Myspace ומידע שסופק לאתר ע"י האמן עצמו.

יומנו של סלסרו
מדור הסצנה
מדור המוסיקה
מדור הגלריה
המטייל - סלסה בעולם
מדור הריקוד, ריקוד סלסה
Copyright © 2001-2009 by Salsa.org.il, unless noted otherwise.