Son Boricua - סקירה

כתב: רועי מימרן, מרץ 2006

יש אומרים, שהמושג "סלסה" התחיל כשהשיר Salsa y Bembe שחיבר Jaime "Jimmy" Sabater הופיע באלבום של Joe Cuba בשם "Stepping Out" בשנת 1962. כך או כך, Jimmy Sabater נולד ב-11 באפריל 1936 בניו-יורק להורים ממוצא פורטוריקני. בשכונה שבה מוסיקאים רבים, רובם יוצאי פורטו-ריקו וקובה, החליט להקדיש את חייו למוסיקה. הוא למד מוסיקה, פיתוח קול ופסנתר ולאחר מכן טימבלס. את ההישג הראשון שלו רשם כשהקליט עם הלהקה של ג'ו קובה כסולן, איתו המשיך לעבוד עד שנת 1979. במקביל, הוביל להקה משלו, והוציא ארבעה אלבומים, ביניהם El Hijo de Teresa (כולל השיר La Peleona מההופעה של תמיר וקרן מהקונגרס). כמו כן השתתף כנגן טימבלס וכזמר בהרכבים רבים כולל Fania All Stars, והלהקות של ג'ימי בוש ואדי פאלמיירי. לצפייה בקטע

ואילו תחילתה של להקת Son Boricua ב-Jose Mangual Jr., בנו של Jose Mangual Sr., נגן הבונגו של Machito Orchestra.
Jose Mangual Jr. נולד במזרח הארלם ברובע הלטיני. הקריירה שלו התחילה ב-1968 בלהקה של Willie Colon כנגן בונגו וזמר רקע לצידו של Hector Lavoe כזמר מוביל. במשך עבודתו בלהקה התבלט כמחבר, מלחין וכזמר והפך אף לזמר מוביל בשירים. לאחר שדרכיהם של קולון ולאבו נפרדו, קיבל את האחריות המוסיקלית על הלהקה של הקטור לאבו. בשנת 1977 הוציא אלבום של הרכב משלו, A Tribute to Chano Pozo (הקדשה לנגן הקונגס הקובני), שכולל את הגרסה המקורית לשיר Campanero וכן ל-Cuero 'Na Ma", באלבום זה השתתף ג'ימי סבאטר בזמר וכנגן כלי הקשה. בשנות ה-80 התפרסם מנגואל עוד יותר, המוסיקה שלו הוכרה גם בדרום אמריקה, באירופה ובמזרח, ושורה ארוכה של אמנים מובילים השתמשו בכישוריו כזמר, מוביל מוסיקלי ונגן כלי הקשה.

בשנת 1998, הפיק מנגואל עם Caiman Records את האלבום הראשון תחת השם Son Boricua עם להקתו באותו זמן. בהרכב השתתפו Jimmy Sabater בשירה וטימבלס, Frankie Morales בשירה, Ruben Rodriguez בבאס ואמנים בולטים אחרים. כבר מאלבום זה בולט צליל המרימבה (אשר מזכיר לאנשים קסילופון) או בהמשך הכלי החשמלי Vibraphone שמאפיין את הלהקה, יחד עם וירטואוזיות על כלי הקשה שלא משאירה שום רקדן אדיש למוסיקה. באלבום זה ביצועים ללהיטים ניו-יורקיים מוכרים כמו Bomba-Carambomba, El Buen Borincano, ו-Blue for Louie, יחד עם השיר המקורי El Jibarito - שמביע הוקרה לאי של פורטו ריקו, מוצאם של מרבית חברי הלהקה. ולמי שתהה לגבי פירוש שם הלהקה, Son הוא סגנון המוסיקה שהיווה את הבסיס לסלסה (במקור מקובה) ו-Boricua פירושו פורטוריקני. אגב Jibaro הוא מונח שמתייחס לתושבי אזורי ההרים שבמרכז האי.

האלבום השני, Musical A Cortijo-Rivera, יצא בשנת 2000 בהפקה של Cobo Music, ומוקדש לשני המוסיקאים הפורטוריקאים רפאל קורטיחו ואיסמעל ריוורה. מהאלבום יצא להיט הענק Volare, וכמו כן זכה אלבום השנה בקולומביה בזכות הלהיטים El Negro Bembon ו-Maquine Landera. ב-2001 יצא האלבום Mo-Jimmy Sabater Con Son Boricua, שכלל ביצועים ועיבודים לשירים קודמים של Jimmy Sabater, ביניהם Salchicha Con Huevos.

Son Boricua Musical A Cortijo-Rivera Mo-Jimmy Sabater Con Son Boricua


האלבום שפירסם את הלהקה בארץ היה אולי Clasicos 60's שיצא ב-2002, שכשמו רובו קאוורים לשירים קלאסיים של הסלסה, ביניהם Muneca (במקור של אדי פאלמיירי) ו-Mama Guela שמתנגנים במועדוני הסלסה. הדיסק מזכיר את הסלסה האיכותית של אז, מתקופת הפלדיום (שירים כמו Mama Guela) דרך יצירתו של Tito Rodriguez (האב).

Disc Classicos 60s Fabulosos 70s

הדיסק האחרון של הלהקה עד עתה, Fabulosos 70's, יצא בשנת 2004. בדיסק זה כמה חידושים - Alfredo de la Fe בקטעי כינור, "Chocolate" Armenteros בחצוצרה והמוסיקה - חידושים לשירים ביניהם Lloraras שזכה להרבה גרסאות, ו-Campanero במקור של חוזה מנגואל עצמו, בצד Vamonos Pa'l Monte ו-Usted Abuso.

סגנונה של הלהקה הוא גרסה חדשנית לממבו ישן בשילוב מאפיינים של סלסה פורטוריקנית מודרנית. צליל ה-vibraphone, שלא ניתן לפספס, בצד שילוב איכותי מדהים של כלי הקשה ואיכות קולית, חוויה מוסיקלית ותרומה איכותית לרחבת הריקודים.

Copyright © 2001-2006 by Salsa.org.il, unless noted otherwise. UPDATED: 19-03-2006 11:33 AM